Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muž, který se vždy mýlí

22. 07. 2017 12:34:57
Možná jste ve veřejném prostoru zaznamenali texty a články pana Jiřího Pehe. Vyjadřuje se v podstatě k veškerému politickému dění jak k českým, evropským politickým událostem tak i k otázkám mezinárodního a globálního charakteru.

Pan Pehe se snaží odhadovat vývoj příštího dění. A mýlí se v podstatě ve všem. Mýlil se, když odhadoval, že po druhé válce v Iráku nedojde k destabilizaci širšího regionu v oblasti. Spletl se ve svém odhadu, když považoval za nemožné, aby v amerických prezidentských volbách zvítězil Donald Trump. Netrefil se ani ve své předpovědi v tom, že britský parlament neschválí Brexit. A dalo by se pokračovat dlouhou řadou dalších predikačních omylů.


Na tom není nic špatného. Mýliti se je lidské. Pan Jiří Pehe se ale snaží vystupovat a etablovat jako politolog. Politolog je společenskovědní odborník na politické souvislosti a události, který se snaží (nezaujatě) pomocí příslušné metodologie a analytických nástrojů případně kritického myšlení popsat politickou realitu. Nic z toho ale pan Pehe nepoužívá. Nevyužívá analýzy a kritické myšlení, má pouze silný názor a na základě toho staví své ve velké většině mylné předpovědi a vize.

Pan Pehe tedy není politolog, i když vystudoval politologii. Je a působí jako opinion-maker, tedy někdo kdo se snaží určovat a usměrňovat politické mínění veřejnosti. K tomu používá také svých chybných předpovědí.

Na tom opět není opět nic špatného. Ve veřejném prostoru působí mnoho lidí, kteří se snaží ovlivňovat mínění a to z různých důvodů. Nenazývají se ale politology. Jsou součástí politického marketingu jednotlivých politických zájmů a pracují pro různé politické strany. Pan Pehe ale vystupuje jako politolog, čímž se snaží veřejnosti vsugerovat, že vystupuje jako nestranný odborník a není součástí žádných zřetelně definovaných zájmů, které mají ovlivnit mínění veřejnosti.

V tom tkví základní manipulace pana Pehe. Lidé, kteří se o politiku zajímají hlouběji a zaregistrovali texty pana Pehe, samozřejmě pochopili, že tady něco základního nehraje a berou texty pana Pehe s rezervou případně s pobavením.

Proč píšu tento text? Pan Pehe mě osobně nechává chladným, je v podstatě myšlenkově nezajímavý a přistupuju k jeho názorům a vizionářským omylům s pobavením. Ale to jen do té míry, pokud nezačíná používat ve veřejném prostoru k prosazení svých zájmů a ovlivnění veřejnosti manipulace a nepravdy.

V názorovém okénku internetové televize DVTV pan Pehe tvrdí a základem jeho argumentace je, že "kvóty byly odhlasovány Evropskou radou, a staly se tak evropským zákonem". To je samozřejmě očividná a průhledná nepravda. Kvóty nebyly odhlasovány Evropskou radou aby se staly evropským zákonem. Po dotazu na pana Pehe, jestli nezná instituce EU, mi přišlo absurdní sdělení, že "průměrný Čech v tom má guláš", a kdyby napsal jakým způsobem k rozhodování došlo, měl by v tom guláš ještě větší, na podstatě to prý nic nemění, protože rozhodování v Radě ministrů a Evropské radě je stejné. Když pominu politologicky absurdní nepojem "průměrný Čech", tak pan Pehe použil opět nepravdu: k rozhodování v Radě ministrů a Evropské radě je zásadně jiné, kdy případné rozhodnutí Evropské rady by muselo být schváleno jednomyslně. Procesní pochybení při přijetí rozhodnutí je mimochodem jedním z argumentů slovenské žaloby.

V dnešní době, která je svým způsobem zlomová v tom, jakým způsobem se bude evropský vývoj v příštích letech ubírat, kdy by podle mého měla proběhnout široká otevřená společenská diskuze o vztahu k EU, o změnách které v ní během posledních let proběhly, o krizi legitimity evropských rozhodnutí, o krizi důvěry, o nevyváženosti sever-jih, o rozporu západ-východ, o demokratickém deficitu, o míře a cílech (necílech) integrace a to vše v souvislosti s českým i V4 přístupem, nestojí občané ČR panu Pehe za to, aby pojmenoval věci pravými jmény, vysvětloval procesy a vedl případně férovou diskuzi s veřejností bez manipulace a nepravd.

Autor: Vladimír Hrubeš | sobota 22.7.2017 12:34 | karma článku: 47.46 | přečteno: 7481x

Další články blogera

Další články z rubriky Politika

Marek Šnobr

Sever a Jih

Docela nechápavě a s nepokojem sleduji to, co se nyní děje v USA, konkrétně ve státech bývalé jižanské Konfederace. Nejsem profesionální historik, jsem laik, který se zajímá nejen o americké dějiny.

16.8.2017 v 23:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Beata Krusic

Ultralevicová štěkna

Tak jsem si zas dnes přečetla, kdo že to vlastně jako jsem. Díky výroku jednoho prííííma pána- ( viz nadpis blogu) jsem se dnes znovu zamyslela, jak to s tou levicí v sobě opravdu mám.

16.8.2017 v 21:35 | Karma článku: 8.48 | Přečteno: 504 | Diskuse

Zdenek Horner

Ospravedlňují zločiny jedněch zločiny jiných?

Kritika levicového teroru je zcela oprávněná. Je dobrým indikátorem svobody, že se dnes mohou publikovat konkrétní kauzy a tajné provokativní akce komunistické totality.

16.8.2017 v 18:17 | Karma článku: 9.63 | Přečteno: 467 | Diskuse

Kristýna Světlíková

Pojďme, pojďme jako jeden tým, jedna země

Zdravím. Jsem tu, na blogu zpět po pár letech u psaní po několika měsíční odmlce. Tento (ne)článek bude opět, jak jinak, než o politice...

16.8.2017 v 16:48 | Karma článku: 9.92 | Přečteno: 304 | Diskuse

Jan Dvořák

Žádost o vydání zločinců z Agrofertu – předčasně věc veřejná

Padni komu padni - někdo si však zaslouží, aby na něj toho spadlo víc, zdá se.Rameno spravedlnosti sice zapochybovalo apoliticky o bezúhonnosti pravděpodobného vítěze voleb,žádost o vydání však provází mediální politická futráž

16.8.2017 v 16:24 | Karma článku: 22.29 | Přečteno: 568 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4251
občas mně něco nedá k něčemu něco nenapsat

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.